Przestrzeń prywatna

11.08.2011, 22:34:49

Od 9 sierpnia Galeria Za Szafą (ul. św. Marcina 4, Wrocław) zaprasza na wystawę zbiorową członków Okręgu Śląskiego ZPAF pt. "Przestrzeń prywatna". Wystawa czynna do 4 września.

Niniejsza wystawa tworzy panoramę fotografii, które są wyrazem postaw artystycznych wybranych członków Okręgu Śląskiego ZPAF w odniesieniu do tematu "Przestrzeń prywatna". W efekcie stworzono świat będący sumą subiektywnych wypowiedzi, w których autorzy w sposób szczególny przyglądają się swojemu najbliższemu otoczeniu. Rejestrują jego fragmenty, manipulują jego wizerunkami, kreują obrazy nowej rzeczywistości. Eksplorują możliwości artystycznej kreacji medium fotografii pod pretekstem wizualizacji tematu. W konsekwencji powstaje niejednorodna mozaika obrazów, tak jak niejednorodne i odrębne są uniwersa wrażliwości każdego z nas.

Stan prywatności to możliwość i prawo do nie ujawniania osobistych zachowań, zwyczajów czy danych innym osobom. Dzielenie się swoją prywatnością to udostępnianie wycinka, fragmentu osobistego świata innym.

W przeszłości naturalny tryb życia w społeczności sprawiał, że czymś zupełnie zwyczajowym było zbiorowe doświadczanie każdej czynności, niemal nic nie było do ukrycia. Współcześnie przestrzenie naszej egzystencji obwarowane są granicami, z łatwością możemy tworzyć osobiste i prywatne światy, izolować się. Prywatność jest wynalazkiem cywilizacji, a na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mamy prawo do tajemnic.

Rozwój środków masowego przekazu, cyfrowych mediów, globalnej Sieci Internet powoduje, że znaczenie pojęcia prywatność ulega przemianie. Aktualnie za sprawą technologii mamy do czynienia z symptomami erozji prywatności, z mechanizmami ustawiania różnych poziomów prywatności oraz jej przekraczania. Odbywa się to w odniesieniu do procesów gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania informacji o użytkownikach. Z drugiej strony coraz częściej mamy do czynienia z kryptografią, poufnością czy anonimowością.

W portalach społecznościowych ujawniamy swoje ulubione zwyczaje, przekroczenia i aktywności. Coraz większe fragmenty naszego życia zapisywane są w informatycznych systemach podłączonych do Sieci Internet. Dzięki takim rozwiązaniom prywatność stopniowo zostaje zastępowana dostępem, przejrzystością i otwartością.

Ochrona prywatności to kluczowe zagadnienie w kontekście rozwoju Sieci Internet, komunikacji społecznej i nowych mediów. Podczas wizyt w sieci na stronach internetowych, automatycznie są zbierane rozmaite informacje o użytkownikach (adres IP, nazwa domeny, typ przeglądarki, typ systemu, imię i nazwisko, adres email, serwery, bazy danych) w celu analizy zachowań odbiorców.

Coraz częściej na świecie podejmowane są próby tworzenia centralnych rejestrów, które zawierałyby szczegóły rozmów głosowych i komunikacji tekstowej obywateli. Tak powstają masowe bazy danych, które zawierają szczegóły komunikacji międzyludzkiej, przekraczając sferę prywatnych tajemnic.

Autorzy biorący udział w projekcie:

Michał Cała, Ryszard Czernow, Paweł Janczaruk, Marek Karaś, Antoni Kreis, Krzysztof Liszka, Katarzyna Łata-Wrona, Beata Mendrek-Mikulska, Stanisław Michalski, Krzysztof Miller, Janusz Musiał, Maciej Stobierski, Marek Wesołowski, Mieczysław Wielomski, Józef Wolny

 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy