papajedi - Poza czasem i przestrzenią (2024-03-28 14:21:19)
andrzejbur - W lesie byłem zimową porą ... (2024-03-28 13:29:18)
pfoto -  (2024-03-28 12:51:54)
a_Pole - drozd (2024-03-28 09:49:22)

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2010

Jak co roku Miesiąc Fotografii w Krakowie proponuje swoim widzom ponad trzydzieści wystaw, spotkania z artystami, wykłady, projekcje, warsztaty. Hasłem przewodnim jest w tym roku sztuka fotograficzna Wielkiej Brytanii. Krakowskie święto fotografii zacznie się oficjalnie 7 maja i potrwa do 30 maja.

MFK w skali światowej zestawiany jest z najbardziej prestiżowymi wydarzeniami fotograficznymi. W Polsce jest jednym z największych cyklicznych wydarzeń kulturalnych - to jedna z nielicznych okazji, by przyjrzeć się fotografii jako sztuce współczesnej, poznać bogactwo jej kontekstów i podejmowanych przez nią tematów, często podważających stereotypowy wizerunek danego kraju czy społeczności. W tym roku kuratorzy Miesiąca skupią się na Wielkiej Brytanii: jej historii, archiwach i najnowszych osiągnięciach. Zaproszeni do współpracy znakomici kuratorzy, prestiżowe przestrzenie galeryjne, w których prezentowane będą wystawy, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania z krytykami i artystami, prezentacja albumów fotograficznych - to wszystko złoży się na fotograficzny opis współczesnej Wielkiej Brytanii.

W przestrzeni Fabryki Erdal zaprezentowana będzie "Blow Up 2" - kuratorska wizja życia brytyjskiego społeczeństwa, ożywiona specyficznym angielskim poczuciem humoru. Z kolei wystawa zbiorowa "Fotografia Brytyjska lat 70. i 80.", prezentująca najważniejsze postaci brytyjskiej fotografii tego czasu, będzie miała bardziej edukacyjny charakter - zapozna widzów z przełomowym okresem, kiedy brytyjska fotografia zaczęła być postrzegana na świecie jako odrębna i charakterystyczna, zainteresowana życiem społecznym i zaangażowana politycznie. Lata 90. i zachodzące wówczas zmiany społeczne przybliży projekt kuratorski "W tym miejscu nie ma nic" (kurator: Jason Evans). Z kolei "Aktualizacja.UK", to multimedialna prezentacja najważniejszych zjawisk na brytyjskiej scenie fotograficznej po 2000 roku. Zaproszone do współpracy grono dziewięciu brytyjskich specjalistów światowej sławy - kuratorów, historyków, dziennikarzy, fotografów - wskazało zarówno przełomowe zjawiska ostatniego dziesięciolecia oraz wytypowało najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia, których prace obejrzymy w Krakowie.

Wydarzeniem na skalę światową będzie indywidualna wystawa Tony'ego Ray-Jonesa, który mimo śmierci w bardzo młodym wieku, uznawany jest za prekursora brytyjskiego dokumentu społecznego. Ważnym przedsięwzięciem będzie także premierowy pokaz projektu Marka Powera, obecnie czołowego członka legendarnej agencji Magnum Photos. Realizowany przez 5 lat cykl "Melodia dwóch pieśni" Powera to nostalgiczna opowieść o współczesnej Polsce widzianej oczami obcokrajowca. Z kolei duet artystyczny Adam Broomberg i Oliver Chanarin pokaże w Krakowie swój najnowszy cykl "Afterlife", a miłośników wracającego w chwale kolażu zainteresują słynne prace Johna Stezakera.

Fotograf Jeremy Miller zaprezentuje z kolei projekt wyrosły z fascynacji pracą Stanisława Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego. "As Witkiewicz" jest grą ze zdjęciami, które polski artysta wykonał na Papui Nowej Gwinei, dokumentując pracę antropologa. Jednym z hitów festiwalu będzie na pewno wystawa Anny Fox - artystki, która właśnie uzyskała nominację do The Deutsche Börse Photography Prize. Ostre fotografie łączą u Fox tendencję do zapisywania na kliszy osobistych doświadczeń połączonych z wnikliwą obserwacją społeczną.

Podczas Miesiąca Fotografii odbędzie się także finał dwóch konkursów fotograficznych: sittcomm.award, skierowanego do profesjonalistów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, oraz Sekcji Show Off, mającej umożliwić młodym fotograficznym talentom zaprezentowanie się przed krakowską publicznością. Każdy z dziesięciu laureatów - Paweł Bajew, Łukasz Biederman, Joanna Chudy, Agata Kadenacy, Dominika Kamińska, Dawid Cyprian Kot, Anna Małysz, Filip Gabriel Pudło, Grzegorz Stefański, Kamil Zacharski - otoczony jest opieką kuratora - jurora. Kuba Dąbrowski, Mikołaj Komar, Jacek Poremba, Karol Radziszewski i Tomek Sikora pracują z wyłonionymi w konkursie fotografami nad stworzeniem ekspozycji, która najlepiej zaprezentuje ich prace.

Programowi głównemu MFK towarzyszy bogaty program towarzyszący. W sobotę, 8 maja, po zachodzie słońca, rozpocznie się Slide Nite - nocny pokaz fotografii z Polski i z zagranicy, odbywający się w krakowskich klubach i na wolnym powietrzu. Wielbiciele fotografii nie tylko będą mogli spotkać się z zaproszonymi artystami, ale też poznać kolejne wystawy, po których oprowadzać ich będą sami kuratorzy i autorzy zdjęć, opowiadając o swojej pracy. Wykłady i spotkania, performance w wykonaniu studentów krakowskiej PWST oraz duży wybór wystaw towarzyszących sprawią, że po raz kolejny maj w Krakowie upłynie pod znakiem fotografii.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek 7 maja, jednak już od wtorku do czwartku (4-6.05) zostaną otwarte wystawy w ramach Sekcji Show OFF. Od niedzieli (9.05) ruszają wydarzenia towarzyszące festiwalu. Wstęp na niemal wszystkie wystawy Miesiąca Fotografii (z wyjątkiem Bunkra Sztuki i Muzeum Narodowego) jest bezpłatny. Festiwal potrwa do 30 maja.


Więcej informacji

Więcej informacji udzielają: Agnieszka Kozak ( agnieszka.kozak@photomonth.com ) i Magda Gałkowska (Magda.galkowska@photomonth.com )

http://www.photomonth.com

Archiwum

Nowa wersja PLFOTO