DanielMopert - Kot. (2019-08-23 14:54:31)
PIL3J - Poranek (2019-08-23 13:59:20)
conrado115 - Bałtyckie klimaty (2019-08-23 12:42:24)
adampt -  (2019-08-23 12:32:31)

AktualnościRSS

plfoto 2013-06-28 17:47:22

Konkurs - wyniki

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie Plfoto.com i Kursu Fotografii Artystycznej. Ponieważ zgłoszeń było naprawdę dużo, a kurs tylko jeden, postanowiliśmy wyróżnić drugie i trzecie miejsce nagrodą książkową.

A oto wyniki i uzasadnienie jurora - Zbigniewa Pozarzyckiego.

Poziom przesłanych zdjęć należy uznać za wysoki. Warto byłoby zatrzymać się dłużej przy wielu zdęciach, jednak wymogi konkursu każą zwrócić się szczególnie do tych, które oprócz innych walorów najpełniej lub najciekawiej odnoszą sie do tematu.

Pierwsze miejsce i główna nagroda:

Autor: Szarareneta

Tytuł: Św. Tomasza po deszczu

 


Zdjęcie pełne ruchu, emocji i nastroju. W nieoczywisty sposób odnosi się do tematu obecności fotografii w przestrzeni miejskiej. Prosty zabieg techniczny, użyty bardzo sensownie i z umiarem, nie zamienia się w zwykłe efekciarstwo, o które tak we współczesnej fotografii łatwo. Podkreśla natomiast i uwydatnia sens zdjęcia, poszerzając go o dodatkowe znaczenia. Wprowadzenie efektu obrazu w obrazie przywołuje jednocześnie fenomen fotografii, która pozostaje zawsze w napięciu pomiędzy rzeczywistym i nierzeczywistym. Piękna i intrygująca fotografia!

Drugie miejsce:

Autor: Barszczon

Tytuł: Warszawskie światy równoległe i skośne

 

 

Zdjęcie „Warszawskie światy równoległe i skośne” to, z jednej strony fotografia uliczna, wymagająca od autora wielkiej uważności i umiejętności dostrzegania pewnego potencjału miejsca/sytuacji, z drugiej, to wyrafinowana graficznie kompozycja znakomicie ten potencjał wykorzystująca. Kalejdoskop odbić, napięcia linii i znakomicie opanowana równowaga całości tworzą spójny, nierzeczywisty, choć jednocześnie zaskakująco uporządkowany świat. Zdjęcie nawet przy dłuższym oglądaniu nie pozwala widzowi się od niego oderwać. Wzrok krąży wymyśloną przez autora trasą, nie mogąc się nasycić rozwiązywaniem wizualnej łamigłówki.

Trzecie miejsce:

Autor: Tomasz Banasik

Tytuł:

 

 

Minimalistyczny obraz wciąga i zatrzymuje na dłuższą chwilę. W zwichrowanej rzeczywistość prawie pustego placu, autor bawi się liniami, ciekawie prowadząc uwagę widza. Efekt skrzywienia obrazu pozostanie zapewne kontrowersyjny dla wielu fotografujących, szczególnie tych przejętych tzw. poprawnością. Należy jednak przyjąć, że poprawność powinniśmy tu rozumieć jako umiejętność stworzenia pełnego, przekonującego i wciągającego świata obrazu. Dokonanie tego tak oszczędnymi środkami jest z pewnością dużym osiągnięciem autora. Obecne na zdjęciu fotografie/plakaty, choć niewielkie rozmiarem, nawiązują mocno do tematu i skupiają uwagę intensywnością obrazu zderzonego z pustym otoczeniem.

Gratuluję laureatom,

Zbyszek Pozarzycki / Kurs Fotografii Artystycznej  

Gratulacje składa także Plfoto.com