Jark -  (2023-02-03 22:27:21)
darik47 - No to siup! (2023-02-03 20:56:22)
Armelania - W podświadomości (2023-02-03 17:32:39)
Jark -  (2023-02-03 17:15:02)

małoistotna

małoistotna

O sobie

Interesue się historią sztuki, a głównie malarstwem od drugiej połowy XIX wieku, a także teatrem....

Zamieszka?y

woj. Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn
  • zdj?cia: 129
  • komentarze: 1880
  • ocen: 1408
  • ocena: 8.56
 

[2010-02-16 14:13:21]

czemu ludzie na tym portalu krytykują za to, że ma się własne zdanie? Czemu za krytykę odpowiadają atakiem? Uczę się dopiero, to prawda, ale to nie znaczy, że nie potrafię dostrzec pewnych rzeczy, które mi się podobają, bądź nie. Chciałabym powiedzieć, że zawsze chętnie słucham/czytam o moich błędach, uczę się w ten sposób.

[2010-01-21 13:29:30]

„Zasada pierwszego planu polega na umieszczeniu tego co chcemy aby było naszym pierwszym planem, czyli naszego najważniejszego elementu obrazu w centralnym, lub mocnym punkcie obrazu. Nasz najważniejszy – pierwszy plan powinien być naturalny i odpowiadać stylowi i charakterowi zdjęcia, na niego właśnie kierujemy ostrość. „ W wielu mądrych książkach możemy znaleźć wiele informacji na temat: „jak zrobić dobre zdjęcie”. Źródła te mówią nam, gdzie należy się ustawić, jaki czas stosować, przy obiektywie, długoogniskowym, a jaki przy krótkim, jakie zdjęcie robić z ręki, a jakie ze statywu, które punkty powinny być mocnymi punktami zdjęcia. Mądre książki mówią nam również, że nie powinniśmy stosować nieostrości pierwszego planu, ponieważ jest ona źle i nieczytelnie odbierana przez widza. Nie powinniśmy też stosować szczególnie intensywnych barw w pierwszym planie (jeśli nie jest on tematem głównym zdjęcia), ponieważ rozpraszamy wtedy widza. Wszystkie te zasady podają nam w dość skondensowany sposób przepis na to jak zrobić dobre zdjęcie. Opisują nam również bardzo dokładnie zasadę pierwszego planu. Uważam jednak, że wszystkie te informacje do niczego nam nie służą, jeśli nie ma w nas naturalnej wiedzy na temat dobrej fotografii, naturalnego wyczucia smaku i kompozycji. To że dowiemy się, iż zasada pierwszego planu polega na tym aby był ostry i na nieumieszczaniu w nim ostrych kolorów, postaci, czy innych tak zwanych „rozpraszaczy” sprawi tylko, że całe życie nasze zdjęcia będą przeciętne i poprawne. Wyczucia nie da się nauczyć, albo je mamy, albo nie. Zasady trzeba łamać i samemu dochodzić do tego co jest dobre, a co nie, bo pewnych rzeczy nie da się nauczyć i nauka ich jest bez sensu. Te osoby, które mają naprawdę nieprzeciętną wrażliwość same wyczują co jest dobre a co nie, a ich gust będzie się zgadzał z tym co rzeczywiście odczytywane jest za dobre i więcej niż poprawne, ale nie przez przeciętnego widza, ale widza o podobnym rodzaju wrażliwości. Dla mnie zasada pierwszego planu, to zrozumienie sposobu gospodarowania nie tylko pierwszym planem, ale i ostatnim, to umiejętne rozmieszczenie kolorów, elementów zdjęcia, czy obrazu tak aby był interesujący, dobrze działający jako obiekt plastyczny. Tylko przez ćwiczenia i zrozumienie, kształcenie swojej wrażliwości dojdzie się do czegoś więcej niż przeciętności, a nie przez uczenie się teorii, którą mogą wykorzystać tylko ci, którzy szczytu nigdy nie osiągną.

[2006-12-10 19:52:30]

posprzątałam tu trochę i poukładałam wszystko w szufladach (katalogach) każda szuflada ma swój tytuł... z pewnością nienajlepszy, ale ma... Zastanawiam się czasem czy to moje robienie zdjęć ma cel? Pytanie bez odpowiedzi. Mój nauczyciel od fotografii mówi "masz dobre zdjęcia, czemu nie bardzo dobre? bo nikt z was [jego uczniów] nie może mieć b.dobrych zdjęć, ja oceniam was w pryzmacie wujków i cioć, którzy pstrykają byle pstrykać. Czemu tak? bo tak." więc w pryzmacie wujków i cioć mam dobre zdjęcia. To chyba jednak bardzo mało... Za mało dla mnie.

[2006-11-05 17:57:27]

spełniam się. potrzebuję ciekawych twarzy do robienia zdjęć, tego mi brakuje.

[2006-06-12 18:05:54]

mam już dosyć robienia zdjęć idiotką kodaka, tóra ma zaledwie 32 miliony pixeli... czas kupić dobry aparat, bo słaba jakość moich zdjęć strasznie mnie dołuje... Niestety elementem dobrej fotografii jest również dobry sprzęt, od dłużeszego czasu tłumaczę sobie, że jak wreszcie kupię dobry aparat to może zacznę robić dobre zdjęcia. No cóż, czas pokaże... pozdrowienia dla tych którzy tu zaglądają.

[2006-04-08 19:13:30]

najbardziej doceniam ocenty tych ludzi, których zdjęcia mi się podobają. Nie znoszę jak ktoś ocenia moje zdjęcia kiepsko, nie uzasadniając, a jeszcze bardziej jak ktoś ocenia kiepsko moje zdjęcia zaraz potem jak ja ocenię kiepsko ich zdjęcia... w sumie tacy ludzie nawet mnie śmieszą ;) Dziękuje za rady i za opinię tych których ja doceniam... Myślę, że Ci ludzie będą wiedzieć, że o nich chodzi ;)

[2006-04-07 10:13:27]

przerost wyobraźni nad umiejętnościami jest dla mnie znacznym problemem...

[2006-03-18 15:49:01]

Najciekawsze jest fotografowaie ludzi, bo polega na analizie ich psychiki. Myślę, że wymaga to pewnej dojrzałości i dobrego podejścia, może kiedyś uda mi się to osiągnąć. Niektórych trochę trudniej namawia się na zdjęcia, myślę że to podświadomy strach przed odkryciem swojej osobowości, bo przed oczami fotografa nic nie da się nic ukryć, a aparat i światło potrafią razem wydobyć wszystkie emocje fotografowanego. Nie ma też ludzi, którzy źle wychodzą na zdjęciach, wszystko to tylko gra światła. Szczególnie fotogeniczni są ci, którzy mają swoje zdanie, swoją osobowość, coś tam sobie myślą i nie zawsze chcą to powiedzieć. Fotografowanie tych osób, które trzeba wcześniej długo namawiać na robienie im zdjęć jest najbardziej fascynujące dla fotografa. To jak odkrywanie nowego lądu. Lepiej jest poszukiwać, niż pochłaniać emocje podane nam na tacy. Taki emocjonalny archeolog - tym chciałabym być w przyszłości.

[2006-02-21 20:55:20]

Nie wiem jakie zdjęcia chciałabym robić. Chcę to pochłonąć i spróbować wszystkiego, nie mogę się odnaleźć w jednej stylistyce, czy w jednym temacie, zbyt wiele niewiadomych. No ale chyba mam jeszcze czas, w końcu dopiero zaczynam. :) PS. jak nie podoba Ci się moje zdjęcie, to proszę napisz co w nim złego, a nie tylko, że to gniot.

[2006-01-13 10:13:48]

największy problem mam z ocenieniem swoich zdjęć. Wszystkie są takie sobie, ale więsze błędy zauważam dopiero kiedy ktoś mi je wytknie. Dlatego wytykajcie mi błędy! :)

[2006-01-03 11:21:06]

Chciałabym móc zobaczyć wszystkie zdjęcia na PLfoto i jak najwięcej z nich pochłonąć i się nauczyć. Jednak jak na razie jestem lepszym krytykiem niż fotografem. Proszę o szczerość co do moich zdjęć.

Blog - lista wiadomości

2010-07-01 10:45:29
Dziwi mnie jedna rzecz na tym portalu. Czemu kiedy wrzucę ładny, romantyczny widoczek, wszyscy piszą jakie fajne zdjęcie, kiedy natomiast wrzucę zdjęcie głębsze, struktruralne, to dostanę może jeden, może dwa (choć często bezsensowne) komentarze. I tak idę swoją drogą.
2006-12-10 19:52:30
posprzątałam tu trochę i poukładałam wszystko w szufladach (katalogach) każda szuflada ma swój tytuł... z pewnością nienajlepszy, ale ma... Zastanawiam się czasem czy to moje robienie zdjęć ma cel? Pytanie bez odpowiedzi. Mój nauczyciel od fotografii mówi "masz dobre zdjęcia, czemu nie bardzo...
2006-11-05 17:57:27
spełniam się. potrzebuję ciekawych twarzy do robienia zdjęć, tego mi brakuje.
2006-06-12 18:05:54
mam już dosyć robienia zdjęć idiotką kodaka, tóra ma zaledwie 32 miliony pixeli... czas kupić dobry aparat, bo słaba jakość moich zdjęć strasznie mnie dołuje... Niestety elementem dobrej fotografii jest również dobry sprzęt, od dłużeszego czasu tłumaczę sobie, że jak wreszcie kupię dobry aparat...
2006-04-08 19:13:30
najbardziej doceniam ocenty tych ludzi, których zdjęcia mi się podobają. Nie znoszę jak ktoś ocenia moje zdjęcia kiepsko, nie uzasadniając, a jeszcze bardziej jak ktoś ocenia kiepsko moje zdjęcia zaraz potem jak ja ocenię kiepsko ich zdjęcia... w sumie tacy ludzie nawet mnie śmieszą ;)...
2006-04-07 10:13:27
przerost wyobraźni nad umiejętnościami jest dla mnie znacznym problemem...
{* *}

Nowa wersja PLFOTO