PawełP - Opole Groszowice (2019-03-21 09:32:21)
PawełP - KWK Sośnica (2019-03-21 09:27:36)
basia76 - Patrycja (2019-03-21 09:07:09)
Marcin EF - Hamnoy (2019-03-21 08:42:20)

Projekt Metropolis

Projekt Metropolis podejmuje próbę zmierzenia się ze stereotypowym wizerunkiem Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz stworzenia współczesnego portretu regionu korzystając z narzędzi sztuk wizualnych. Otwiera dyskusję artystów i mieszkańców na temat, sztukę traktując jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące tylko z góry przyjęte założenia czy też życzeniowy obraz.

Punktem wyjścia działań projektowych jest seria rezydencji artystycznych, które zostaną zrealizowane w latach 2012 - 2014 na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Cały region zamieni się w tym czasie w prawdziwe laboratorium sztuki wizualnej!

Wśród artystów zaproszonych do projektu są m.in. autorzy prezentowani przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku, laureaci World Press Photo, zwycięzca Złotego Lwa na weneckim Biennale, laureaci "Zdjęć Roku" i "Paszportów Polityki". To twórcy patrzący na przestrzeń metropolii bez uprzedzeń i stereotypowych skojarzeń, reprezentujący możliwie wiele obszarów sztuki - fotografię, film, video art, autorzy instalacji czy działań performatywnych w przestrzeni publicznej. W roku 2012 odbędą się następujące rezydencje: Matteo Terzaghi i Marco Zurchera (Szwajcaria), Bartka Materki, Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Łukasza Trzcińskiego, Wojciecha Nowickiego, Konrada Pustoły, Rafała Milacha, Patrycji Orzechowskiej, Magdy Tothovej (Słowacja), Bogny Burskiej, Krzysztofa Miękusa, Natalii Romik i Nicolasa Grospierre'a.

Szczególnym punktem programu Projektu będzie współpraca artystów z mieszkańcami regionu w ramach serii treningów wizualnych. Zaproszenie do udziału w treningach organizatorzy kierują do wszystkich, którzy chcą podzielić się swoim spojrzeniem na region a przy okazji zobaczyć i nauczyć się posługiwania narzędziami, z których korzystają sztuki wizualne.

Więcej informacji na temat treningów i współpracy z artystami można uzyskać pod adresem mailowym: projektmetropolis@imagomundi.pl lub na stronie internetowej projektu: www.projektmetropolis.pl

Pozostałe elementy programu to dziesiątki spotkań i wydarzeń artystycznych zamykających poszczególne rezydencje i treningi wizualne. Podsumowanie całego Projektu nastąpi na przełomie 2013 i 2014 roku. Finalna wystawa zostanie zaprezentowana w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Organizatorem Projektu jest Fundacja Imago Mundi oraz bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. W działania wokół Metropolis włączyły się najważniejsze instytucje w regionie - Muzeum Śląskie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Miejskie w Tychach, Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki: Galeria Extravagance, Miasto Sosnowiec, GUIDO - Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu, Regionalny Ośrodek Kultury, Uniwersytet Śląski - Instytut Socjologii, Górnośląski Związek Metropolitalny, Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego, Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego.

Projekt wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego, Urząd Marszałkowski woj. Małopolskiego oraz Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia.

www.projektmetropolis.pl
www.facebook.com/projektmetropolis