Ambriotypia Piotra Pietrygi

12.03.2014, 19:56:58

14 marca o godz. 18 w Galerii 2PiR (ul. gen. T. Kutrzeby 10, Poznań) otwarta zostanie wystawa Piotra Pietrygi, na której podziwiać będzie można cykl ambriotypów. 

 

\"\"

 

W proponowanej ekspozycji zaprezentowanych zostanie ponad 50 ambrotypów wykonanych opracowaną w połowie 1851 roku techniką mokrego kolodionu. Jest to wystawa przekrojowa, niejako podsumowująca działalność Piotra Pietrygi w tym polu fotografii. Artysta zaprezentuje zarówno fotografie naświetlane w kamerach wielkoformatowych, jak i ambrotypy wykonane jego autorską metodą Collodion Print – powstałe z plików cyfrowych i negatywów. Pietryga wykonał serię ambrotypów, gdzie najważniejsza jest zawartość zdjęcia, a rzadka technika fotograficzna jest tylko dodatkiem. W jego fotografiach można zauważyć inspiracje twórczością Sary Moon czy Chrisa Raina. Są pełne niepokoju, smutku i tajemnicy.

 

\"\"

 

Ambrotypia to technika fotograficzna, w której fotograf jest też „alchemikiem” – transmutuje roztwory chemiczne w obraz z czystego srebra osiadłego na szklanych płytach. Tak powstają fotografie - ambrotypy. Ambrotypista posługuje się m.in. wybuchową mieszaniną nitrocelulozy z eterem i alkoholem (zwanym kolodionem), solami jodków, azotanem srebra i kilkoma innym substancjami. Po wylaniu roztworu jodowanego kolodionu na szklaną płytę fotograf ma zaledwie około 30 minut na uczulenie jej w roztworze soli srebra, naświetlenie i wywołanie. Parujący eter i alkohol, niczym klepsydra, odmierzają mu czas – po ich wyparowaniu emulsja wyschnie i obraz już nigdy się nie ujawni. Powstała fotografia charakteryzuje się niepowtarzalnym blaskiem srebra w światłach i czernią czarnego szła - daje to wrażenie trójwymiarowości.

 

\"\"

 

Fotografie wykonane wedle XIX-wiecznych założeń są naświetlane bezpośrednio w aparacie wielkoformatowym, dlatego każdy ambrotyp jest wyjątkowy – nie można wykonać jego kopii. Jego wyjątkowość podkreśla również fakt, że ambrotypy powstają dzięki „pierwszemu światłu”. Oznacza to, że obraz jest zapisem światła odbitego bezpośrednio od twarzy fotografowanych osób i padającym na emulsję.

Piotr Pietryga - Urodzony w 1987 roku w Wałbrzychu. Zwolennik pracy w ciemni, klasycznej fotografii czarno-białej i metod szlachetnych. Specjalizuje się w technice mokrego kolodionu. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, jak i publikacje w prasie polskiej i zagranicznej. Za swoje prace w wykonane techniką kolodionu otrzymał Grand Prix ostatniego Biennale REMIS, skupiającego się głównie na XIX-wiecznych technikach fotograficznych. Z wykształcenia magister farmacji i student medycyny.
 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy